به گزارش پایگاه خبری شیز با آمدن فصل بهار رویش های گیاهان شروع میشود وشهرستان تکاب از این امر مستثنی نیست امروز میخواهم گیاهی را معرفی کنم به وفور وفروانی در شهرستان تکاب یافت می شود .

گیاه گزنه که مردمان تکاب آن را (جش جش) می نامندو در فصل بهار فصل رویش این گیاه گروهی یا انفرادی اقدام به چیدن این گیاه دارویی میکنند.

گیاه گزنه(جش جش)در اکثر روستاهای شهرستان تکاب به صورت خودرو رشد میکند از جمله در روستای قلعه جوق،یولقون آغاج،حومه تخت سلیمان،روستای آلوچلو،روستای چهار طاق به طور خوردو می رویید.

از جمله خاصیت های دارویی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد:مداوای مجاری ادرار (پروستات)، درمان دستگاه تنفسی، کاتاره معده، ضد قند خون، افزایش دهنده گلبول‌های قرمز خون. صرف نظر از جنبه‌های خوراکی که به صورت پخته همانند اسفناج خورده می‌شود و سرشار از مواد معدنی و مغزی است این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سکرتین است که بهترین عامل جهت تحریک و به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده وکیسه صفرا است. خاصیت مهم دیگر آن کمک به ساخته شدن گلبول‌های سرخ و در نتیجه تنفس مناسب سلول‌های بدن است.

گیاه گزنه (جش جش) با وجود خاصیت هایی درمانی که دارد به مانند سایر نعمت ها و دارایی های طبیعی تکاب از چشم مسئولین دور مانده و هیچ حمایتی از کسانی که قصد بهره برداری از این گیاهان را دارند نمی شود.

امید است در سال که شعار آن حمایت از کالای ایرانی است که تولیدکنندگان هم در تحقق این شعار دخیل هستند مسئولین شهر از کسانی که قصد تولید فرواده های گیاههان دارویی را دارند حمایت کنند.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی